Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, czyli inaczej MPZP to nic innego, jak uchwała, której celem jest regulacja sposobu wykorzystania określonego terenu położonego w obrębie danego miasta lub gminy. W związku z tym wszystkie planowane realizacje budowlane muszą być uwzględnione w planie. Te, które nie zostały dopuszczone do planu, nie mają możliwości powstania. Dlaczego zatem informacje zawarte w miejscowym planie zagospodarowania terenu są tak ważne dla klienta? Sprawdźmy to.
Co zawiera w sobie plan zagospodarowania przestrzennego?
Dla wielu osób niezaznajomionych z tematem sam termin miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego może „przyprawiać o dreszcze”. Jednak, kiedy poznasz zasadę działania tego planu, całość wyda Ci się logicznie przedstawiona. Co zatem zawiera w sobie taki plan?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego składa się z dwóch wzajemnie powiązanych części: tekstowej – będącą treścią uchwały rady gminy i graficznej – stanowiącej załącznik odzwierciedlający umieszczone w niej zapisy w postaci map z legendą.
- Znajdziesz w nim informacje, o przeznaczeniu danego terenu i tym co możesz na nim wybudować,
- Jakiej wysokości powinien być budynek, który chcesz wybudować na swojej działce,
- W którym miejscu będzie znajdował się dojazd do planowanej nieruchomości,
- Jakie obiekty mogą powstać obok Twojej działki,
- Gdzie w okolicy znajdują się tereny przeznaczone na inwestycje celu publicznego, gdzie może powstawać nowa infrastruktura techniczna, sklepy, zakłady, galerie handlowe i wiele innych.
W związku z powyższymi niezmiernie ważne jest poznanie planu, jaki przewidziany jest na danym obszarze. W momencie, kiedy będziesz chciał rozpocząć inwestycję, będziesz musiał zapoznać się ze szczegółowymi zapisami planu, aby spełnić jego postanowienia. Dowiesz się z niego także jak w przyszłości będzie kształtować się najbliższe otoczenie posiadanych przez Ciebie nieruchomości.
Gdzie znaleźć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?
Podstawową możliwością zapoznania się z zapisami planu jest udanie się do urzędu miasta lub gminy i osobiste zbadanie jego ustaleń, jednak nie jest to warunek konieczny. Obecnie, w czasach coraz powszechniejszej cyfryzacji większość instytucji państwowych udostępnia takie plany do wglądu na własnych stronach internetowych, aby ułatwić petentom realizację inwestycji. Należy jednak pamiętać, że takie serwisy mają często tylko charakter poglądowy, a chcąc otrzymać dokument stanowiący np. podstawę czynności administracyjnych należy pozyskać wypis i wyrys z planu miejscowego. Uzyskanie takiego dokumentu wymaga złożenia wniosku zawierającego dane wnioskodawcy, mapę sytuacyjną z zaznaczonym obszarem, którego ma dotyczyć wniosek oraz dowód uiszczenia opłaty skarbowej. W większości przypadków taki wniosek można złożyć osobiście w konkretnym urzędzie gminy lub miasta, listownie lub za pomocą poczty elektronicznej.
W jakim przypadku można realizować inwestycję nie posiadając planu miejscowego?
Jeżeli na Twoim terenie nie obowiązuje plan zagospodarowania miejscowego, wystarczy wyłącznie uzyskać decyzję o:
- Warunkach zabudowy,
- Ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.
Warto jednak mieć na uwadze, że każda zmiana, jaką chcemy wprowadzić na terenie (niekoniecznie budowlana) musi być podejmowana zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy.
Jeżeli jesteś więc zainteresowany szczegółowymi informacjami w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zachęcamy do kontaktu.