Zakup działki to nierzadko jedna z ważniejszych decyzji w życiu, mająca ogromne konsekwencje, często finansowe, potrafiące rzutować na wiele lat. Procesowi temu towarzyszą nieraz wielkie emocje, zwłaszcza gdy ma on na celu pozyskanie nieruchomości na której planuje się wybudować własny, wymarzony dom. Zanim zakupi się nieruchomość warto zachować szczególną ostrożność i zapoznać się z podstawowymi zagrożeniami, mogącymi pojawić się podczas transakcji oraz zbadać wiele aspektów związanych z nieruchomością. W wielu takich przypadkach nieodzowna może okazać się pomoc geodety, który dzięki swej wiedzy i kwalifikacjom może pomóc uniknąć podstawowych błędów i niebezpieczeństw oraz doradzić sposób postępowania gwarantujący bezpieczeństwo i zadowolenie kupującego.
Różnice pomiędzy ofertą, a rzeczywistym pomiarem geodezyjnym?
Niestety, często zdarzają się przypadki gdy granice zakupionej działki różnią się od tego co pokazywał sprzedający. Nie zawsze jest to wynik celowego działania i chęci oszukania przyszłego kontrahenta. Nieraz sytuacja taka może wynikać z błędów dokumentacji geodezyjnej dotyczącej nieruchomości i braku świadomości dotychczasowego właściciela lub po prostu faktu, iż granice nigdy nie były mierzone w terenie a co za tym idzie deklarowana powierzchnia może różnić się w rzeczywistości od tego co jest wykazane w papierach. Aby uniknąć takich sytuacji i mieć pewność, że kupuje się dokładnie to za co się płaci, warto przed zakupem zlecić geodecie sprawdzenie granic nieruchomości. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy działka nie ma zastabilizowanych punktów granicznych i sprzedający nie posiada dokumentacji pozwalającej na ich odtworzenie, zlecenie geodecie ustalenia przebiegu granic, wyznaczenia punktów granicznych lub wznowienia znaków granicznych może uchronić kupującego przed sporym rozczarowaniem.
Ważnym aspektem kupowanej nieruchomości jest zbadanie jej stanu prawnego. Geodeta może pomóc w sprawdzeniu w księgach wieczystych czy dana działka nie posiada zapisów generujących dodatkowe koszty i konieczność odwleczenia w czasie planowanej inwestycji. Takimi zapisami mogą być służebności obciążające nieruchomość – np. droga konieczna, prawa pierwokupu a przede wszystkim stan hipoteki mówiący czy działka nie jest obciążona zaciągniętym kredytem.
Dzięki analizie wypisu i wyrysu z planu miejscowego można poznać jakie jest przeznaczenie kupowanego terenu. Jest to o tyle istotna kwestia, iż nie na każdym terenie wolno zrobić z nieruchomością to co się właścicielowi podoba a nawet nie każdy rodzaj terenu może kupić dowolna osoba np. nieruchomość rolną o powierzchni ponad 1 ha może kupić tylko osoba będąca rolnikiem. Analiza zapisów planu miejscowego przez geodetę może szybko rozstrzygnąć czy z zakupywanej nieruchomości będzie można w przyszłości wydzielić kolejne działki, czy nieruchomość będzie miała zapewnione połączenie z drogą publiczną lub w jaki sposób o takie połączenie należy zadbać oraz jakie inwestycje są planowane w bezpośrednim sąsiedztwie.
Ważnym czynnikiem determinującym cenę działki jest posiadane przez nią lub znajdujące się w niedalekiej okolicy uzbrojenie terenu, dlatego zawsze należy sprawdzać deklarowane przebiegi mediów z dokumentami geodezyjnymi potwierdzającymi ich istnienie np. mapą zasadniczą. Pomoc geodety w uzyskaniu takiej mapy i analizie jej treści może zaoszczędzić mnóstwo czasu zainteresowanym oraz rozwiać wiele wątpliwości.
Więc czy warto skorzystać z pomocy geodety przed zakupem działki? Już poznaliście odpowiedź!
Przedstawione przykłady to tylko niektóre możliwości skorzystania z wiedzy geodety już na etapie zakupu, a jego obecność na danej inwestycji będzie w przyszłości zapewne konieczna również w kolejnych jej etapach np. w celu sporządzenia mapy do celów projektowych, wytyczenia w terenie budynku oraz przebiegu niezbędnych przyłączy lub ogrodzenia a także w celu geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej niezbędnej do odbioru budynku.