Rozgraniczenie nieruchomości / działki — kto ponosi koszty prac?
Kto ponosi koszty rozgraniczenia nieruchomości czy działki? To częste pytanie, jakie pojawia się podczas sporów między sąsiadami o przebieg granic. Jest wiele czynników wpływających na cenę takiej realizacji. Niestety podczas przypływu stresu, niektórzy zapominają o tym, że praca taka wiąże się z niemałą opłatą. Warto, zatem wiedzieć, kto zostanie obciążony ewentualnym postępowaniem rozgraniczeniowym, kiedy takie będzie musiało się odbyć.
W tym wpisie postaramy się nieco przybliżyć termin rozgraniczenia nieruchomości / działki, a także koszty związane z tym przedsięwzięciem. Podpowiemy też, z czym wiąże się trwanie w „sporze o miedzę” i jakie może rodzić konsekwencje.
Czym jest rozgraniczenie nieruchomości?
Rozgraniczenie nieruchomości ma celu ustalenie przebiegu ich granic wskutek następujących czynników:
• określenia położenia punktów,
• określenie przebiegu linii granicznych,
• utrwalenie punktów znakami granicznymi,
• sporządzenie odpowiedniej dokumentacji z tych czynności.
Więcej o tym pisaliśmy w artykule rozgraniczenie nieruchomości — procedura.
Co obejmują koszty rozgraniczenia działki?
Problem kosztów rozgraniczenia jest często dodatkowym powodem sporów między sąsiadami kłócącymi się o tzw. miedzę. Wynika on z faktu, iż kwestie te nie są jasno sprecyzowane w przepisach prawa. Nie ma z góry ustalonych taryfikatorów określających wydatki na prace związane z rozgraniczeniem działki. Nie wskazują one również, kto i w jakim zakresie powinien uiścić opłatę. Koszty te nieraz są znaczne, ponieważ zależą od skomplikowania danej sprawy i obejmują wiele jej aspektów, takich jak m.in.:
• wydatki poniesione na sporządzenie dokumentacji procesowej i aktualizującej ewidencję gruntów i budynków oraz księgi wieczyste,
• wynagrodzenie geodety uprawnionego,
• powołanie biegłych,
• zakup znaków granicznych,
• przeprowadzanie dowodów w toku postępowania.
Jak rozdzielane są koszty postępowania rozgraniczeniowego?
Według art. 262 Kodeksu postępowania administracyjnego stronę postępowania obciążają następujące opłaty postępowania:
• koszty, które wynikły z winy strony,
• koszty, które zostały poniesione w interesie, lub na żądanie strony, a nie wynikają z ustawowego obowiązku organów prowadzących postępowanie.
Natomiast art. 152 ustawy Kodeks cywilny głosi, iż właściciele sąsiadujących gruntów są zobowiązani do współdziałania przy rozgraniczeniu gruntów oraz przy utrzymywaniu stałych znaków granicznych. Koszty rozgraniczenia oraz koszty urządzenia i utrzymania stałych znaków granicznych ponoszą po połowie.
Zgodnie z przywołanymi przepisami organ administracji publicznej orzekając o kosztach rozgraniczenia, może nimi obciążyć wszystkie strony będące właścicielami sąsiadujących ze sobą nieruchomości, a nie tylko osobę występującą o wszczęcie postępowania. Koszty takie mogą być naliczone w przypadku wydania rozstrzygającej sprawę decyzji rozgraniczeniowej. Nalicza się je również w sytuacji zakończenia postępowania w wyniku spisania ugody oraz podczas wydania decyzji umarzającej postępowanie. Nie oznacza to, że wydatki zawsze z reguły zostaną równo naliczone niezależnie od zachowania stron i stopnia, w jakim przyczyniły się do powstania sporu. Jest to tylko i wyłącznie możliwość a konkretne wartości zostaną oszacowane na podstawie materiałów dowodowych w sprawie. Ważna w tym jest również ocena stanu faktycznego. Równie prawdopodobnym scenariuszem jest ten, w którym to tylko wnioskodawca zostanie obciążony kosztami. Stanie się tak wtedy, kiedy żądanie okaże się całkowicie nieuzasadnione. Sytuacja taka może mieć miejsce np., gdy w toku postępowania okaże się, że istniejące kwestionowane znaki graniczne znajdują się w miejscach zgodnych z istniejącą dokumentacją geodezyjną sporządzoną w odpowiednich procedurach a pozostałe strony nie wnosiły sprzeciwu co do ich położenia.
Mając na uwadze powyższe, zawsze warto dobrze się zastanowić przed pochopnym wystąpieniem o wszczęcie postępowania rozgraniczeniowego. Należy najpierw rozważyć zaistniałe w sporze okoliczności i zasadność kierujących przesłanek. Jeśli jesteś zainteresowany szczegółowymi informacjami lub szukasz innych interesujących wiadomości ze świata geodezji, zachęcamy do czytania naszego bloga. Znajdziesz tam wiele wiadomości, które mogą okazać się niezbędne dla Ciebie lub Twoich bliskich.